با قدم گذاشتن در مسیر کنکور خیلی زود متوجه میشیم که کسایی میتونن از این گود موفق بیرون بیان که استمرار بیشتری دا شته باشن .کسایی که تحت هر شرایطی سعی می کنن بهترین عملکرد خودشون رو در زمینه تحصیلی به نمایش بزارن و از تقریبا از هیچ فرصتی برای پیشرفت دریغ نمی کنند .

همه ما دوست داریم بهترین ها را داشته باشیم.  ارزو داشتن بهترین عملکرد و کسب بهترین نتیجه هم از این قاعده مستثنی نیست . در مسیر کنکور دانش اموزان می خواهند که در کنار عملکرد خوب خودشان درصد ها و رتبه های عالی کسب کنند که نیازمند تلاش و مطالعه بسیار است از این رو باید درس خواندن بخش مهمی از روز انها باشد بیا به عبارتی عادت به درس خواندن را در خود پرورش دهند .

شاید خیلی از شما  خودتان یا در اطرافیانتان کسی را دیدید که تا به حال سعی کرده عادات خوبی مثل خواب منظم ،ورزش روزانه ،سالم خواری و….را به برنامه زندگی خود اضافه کند  اما موفق نشده عادت به درس خواندن مانند سایر عادات خوبی که همواره غلاقه داشتیم انها را ایجاد کنیم خیلی اوقات به پروژه ای شکست خورده بدل می شود چرا؟؟؟چون ما طبق قواعد عادت سازی پیش نرفته ایم و اصول ایجاد یک عادت را نادیده گرفته ایم .

در اینجا قرار است به روش های درست و اصولی ایجاد یک عادت بپردازیم تا بتوانیم با کسب عادت درس خواندن به نتیجه دلخواهمان برسیم

 

سنگ بزرگ نشانه نزدن :

این ضرب المثل به زیبایی قاعده اول ایجاد یک عادت را برای ما ترسیم می کند. زمانی که شما بدون در نظر گرفتن واقعیات کنونی سعی می کنی اقدامات بزرگی داشته باشی بعد از چند روز دیگه نمی تونی ادامه بدی و اینطوری میشه که برمیگردی خونه اولت با این تفاوت که ممکنه این افت و برگشت حال بد و بی انگیزگی هم برات به ارمغان بیاره 

باید سعی کنی کار ها رو کوچک و ساده انتخاب کنی حتی انقدر ساده که از انجام ندادنش خجالت بکشی و پله پله به این کار اضافه کنی 

مثلا روزی دو صفحه زیست خواندن بعد از مدتی که به این دو صقحه در روز عادت کردید و براتون سختی نداشت یه مقدار دیگه هم بهش اضافه کنید .اما لطفا مراقب این پله پله سخت کردن باشید با دو روز عادت ایجاد نمیشه و بدون پله بالا رفتن هم مثل پریدنه میری بالا اما سریع بر میگردی جای اولت تازه پاتم ممکنه درد بگیره . 

 

محیط اختصاصی تعیین کنید :

مغز ما شرطی میشه یعنی دیدن یا حس کردن یکسری علایم براش مثل محرک عمل میکنه مثل فکر کردن به یه الوچه ترش که ناخوداگاه باعث تولید بزاق میشه 

حالا ربطش  به درس خوندن چیه ؟ربطش اینه که شما محیطی که قراره توش درس بخونید رو مشخص کنید و تنها کاری که اونجا انجام میدید درس خوندن باشه و حدالامکان خوراکی خوردن ،گوشی چک کردن ،حرف زدن با دوستاتون و خوابیدن و هر کار جانبی دیگه ای رو خارج از اون محیط انجام بدید .

اینجوری مغزتون شرطی میشه که با دیدن اون میز و اون وسایل میفهمه الان فقط وقت درس خوندنه 

دیگه لازم به ذکر نباشه که این جایی هم که دارید انتخاب میکنید واسه درس خوندن مناسب باشه دیگه مثلا دیوارش تر و تمیز باشه برچسب و نوشته و…بهش نباشه که حواستون پرت نشه 

 

برنامه ساعت بندی مشخص :

طبق قاعده شرطی شدن که بالا توضیح دادم علاوه بر مکان مطالعه شما می توانید نسبت به زمان هم حساسیت داشته باشید و مغزتونو عادت بدی د توی  تایم مشخصی از روز وقت فلان درس خاص یا به طور کلی مطالعه و تست زنی هست.

بهترین زمان مطاله اتون یا به اصطلاح زمان طلایی مطالعه اتون رو پیدا کنید بعضی ها درس رو شب بهتر می فهمن بعضیا اول صبح هر کسی متناسب با خودش .پس توجهتون به زمان طلایی اتون و بهره برداری بهینه ازش باشه.

پاداش گرفتن :

ما برای اینکه بتونیم استمرار داشته باشیم باید مغزمون رو قانع کنیم که انرژی گذاشتن در این مسیر برای ما منفعت داره و ارزشش رو داره که این کار رو بکنیم.اینده و اندیشیدن بهش تا حد کمی کمک کننده هست اما باید ملموس تر باشه.

در نظر گرفتن پاداش یعنی بعد از دستاورد هاتون برای خودتون جایزه ای معقول در نظر بگیرید اینطوری توی بدنتون هورمون دوپامین ترشح میشه (هورمون دوپامین به هورمون پاداش معروفه ) به صورت علمی می خوام نقش این

 

هورمون رو براتون بگم:

• لذت بردن از کار ها

• تمرکز بیشتر

• ایجاد انگیزه و پیگیری رویا ها 

• بالا بردن ادراک (درک مسیله )

• روابط عمومی قوی تر 

• تاثیر بر سیستم حرکتی بدن 

ایجاد انگیزه :

داشتن انگیزه مثل موتور محرک می تواند عمل کند زمانی که شما هدف خود را پیدا کنید و حس رسیدن به ان را برای خودتان متصور شوید انگیزه شما بالا میرود و به شما کمک می کند تا مسیرتان را پیش گرفته و تلاش کنید .

 

حفظ پیوستگی :

تا کاری برای ما تبدیل به عادت شود انجام دادن ان ممکن است دشوار باشد اما زمانی که ما چنین هدفی رو انتخاب کردیم باید براش تلاش کیم و کسی موفق میشه که بتونه به سمت هدفش حرکت کنه با در نظر گرفتن این نکته که قرار نیست همیشه حالمون خوب باشه قرار نیست همیشه انگیزمون بالا باشه خیلی روزا پیش میاد که همه چی سرجاش نیست اگر توی این شرایط جا بزنیم و هر روز به یه بهونه ای از هدفمون دور بشیم نه عادتی در ما شکل میگیره و نه تلاش هامون به ثمر میشینه .

پس یادتون باشه کسی برنده است که بتونه استمرارش رو حفظ کنه چه  توی شرایط دشوار و چه اسوده.

 

استفاده از منابع مناسب :

اینکه کتابی که می خوانید برایتان مناسب باشد خیلی در روحیه و بهبود عملکردتان موثر است اگر کتاب شما مثلا از سطح شما بالاتر باشد دشواری و غلط های زیادتان دافعه ایجاد کرده و مانع شما می شود .